Deco X20
AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi System
- Faster Connections: Wi-Fi 6 speeds up to 1,800 Mbps—1,201 Mbps on 5 GHz and 574 Mbps on 2.4 GHz.†
- Connect More Devices: OFDMA and MU-MIMO technology quadruple capacity to enable simultaneous transmission to more devices.△
- Boosted Seamless Coverage: Achieve seamless whole home coverage with a clearer and stronger whole home Wi-Fi signal generated by Wi-Fi 6.‡
- Ultra-Low Latency: Greater reduction in latency enables more responsive gaming and video chatting.
- One Unified Network: Multiple units form a whole-home network that auto-selects the best connection as you move around your home.
- Total Security: WPA3 encryption and TP-Link HomeCare provide personalized features, including Parental Controls, Antivirus, and Quality of Service (QoS) to ensure a safer online experience.*
- Setup Made Easier Than Ever: The Deco app walks you through setup step-by-step.
Maak kennis met de nieuwe generatie mesh-wifi
Next-Gen AX1800 Whole Home Mesh Wifi 6-systeem
Geavanceerde mesh met wifi 6
Het Deco whole home mesh wifi-systeem is uitgerust met wifi 6-technologie voor een aanzienlijk betere dekking, snelheid en totale capaciteit. Stap over op de nieuwste mesh wifi-technologie en geniet van het netwerk van de toekomst dat sneller laadt en waarop meer apparaten aangesloten kunnen worden. △
-
Verbeterde dekking in heel het huis
-
Seamless roaming
-
Verbindt met meer dan
150 apparaten -
Snellere wifi 6-snelheden
-
Aanzienlijk minder lag
Wifi in alle hoeken van het huis
BSS Color en Beamforming zorgen voor duidelijkere en sterkere signalen waardoor de Deco X20 (3-pack) een bereik heeft tot 540m2. † Draadloze verbindingen en de optionele ethernet backhaul werken samen om Deco-units te koppelen voor nog snellere netwerksnelheden en een naadloos bereik. Wil je meer dekking? Voeg gewoon nog een Deco-unit toe.
-
3-PACK
Cover up to 5,800 sq.ft.
-
2-PACK
Cover up to 4,000 sq.ft.
Seamless roaming voor een betere ervaring
Dankzij TP-Link Mesh werken Deco-units samen om een uniform netwerk te vormen. Wanneer je door je huis loopt verbindt jouw telefoon of tablet automatisch met de Deco-unit die de beste snelheden verzorgt. Hierdoor ontstaat een naadloze online ervaring. ‡
Engineered for
More Devices
Deco products are aimed to dramatically improve capacity and efficiency in traffic-dense environments. No matter how many screens or devices are on at once, everyone is able to enjoy a more efficient network that loads faster without dragging down performance.†
720P Streaming
Phones and
Tablets
1080P Streaming
Smart Home
Devices
High-Speed
Downloading
4K Streaming
IP Camera
Streaming
Web Browsing
connections for up to
150
devices
Snellere wifi 6 = niet meer wachten
De laatste 1024-QAM en de hogere doorvoercapaciteit zorgen samen voor snelheden tot 1,8 Gbps – ideaal voor taken die veel bandbreedte opeisen, zoals cloudgaming en 4K UHD-video's. Gezinnen kunnen onbeperkt live streamen en genieten van vloeiende beelden en duidelijke audio zonder last te hebben van bufferen.△†
-
1024-QAMMeer gecodeerde gegevens tegelijkertijd
-
Hogere doorvoercapaciteit11% sneller
Minder lag, meer plezier
Wifi 6 brengt stabiele en responsieve wifi-verbindingen naar de verbonden huizen van de toekomst. Geniet van snellere reactietijden tijdens het gamen en vloeiende videochats, zelfs als meerdere apparaten zijn verbonden en tegelijkertijd gegevens versturen.△.
HomeCareTM
jouw huis, onze zorg
TP-Link HomeCare™ ensures every device on your network remains protected. Powerful parental controls can limit online time and block inappropriate content according to unique profiles created for each family member.
-
Krachtig ouderlijk toezicht
Blokkeer ongepaste content en beperkt de tijd die online doorgebracht kan worden
-
Ingebouwde antivirus
Bescherm alle verbonden apparaten in uw huis tegen virussen en malware
-
Quality of Service
Geef bepaalde apparaten en applicaties prioriteit voor snellere prestaties
De installatie is nu nog gemakkelijker
Haal Deco uit de doos, installeer de app en volg de instructies op het scherm. De Deco app doet de rest, zodat je netwerk binnen enkele minuten gereed is.
-
1 Sluit Deco aan op je modem en zet beide apparaten aan
-
2 Download en open de Deco app. Volg de instructies in de app om de installatie te voltooien
-
3 Volg de instructies in de app om je Deco-systeem te installeren.
Het was nog nooit zo eenvoudig
-
Eenvoudig beheer
Beheer de wifi-instellingen vanuit huis of op afstand via de Deco app. Hiermee kun je de verbonden apparaten bekijken, apparaten voorrang geven, een gastnetwerk instellen en nog veel meer.
-
Spraakbesturing
Koppel Deco X20 met Alexa zodat je hem met simpele spraakopdrachten kunt bedienen. Dat maakt het leven nog eens makkelijk.

-
Alle Deco-units werken samen
Deco X20 is compatibel met andere Deco-modellen om een mesh-netwerk te kunnen vormen. Breid op ieder moment de mesh wifi-dekking uit door meer Deco-units toe te voegen.
| Standards and Protocols | Wi-Fi 6IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHzIEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz |
|---|---|
| WiFi Speeds | AX18005 GHz: 1201 Mbps (802.11ax)2.4 GHz: 574 Mbps (802.11ax) |
| WiFi Range | 4-6 Bedroom Houses (3-pack) TP-Link Mesh TechnologyOptional Ethernet backhaul work together to link Deco units to provide seamless coverage2× Antennas (Internal)Multiple antennas form a signal-boosting array to cover more directions and large areasBeamformingConcentrates wireless signal strength towards clients to expand WiFi range |
| WiFi Capacity | High Dual-BandDistribute devices to different bands for optimal performanceMU-MIMOSimultaneously communicates with multiple MU-MIMO clientsOFDMASimultaneously communicates with multiple WiFi 6 clients4 StreamsMore than enough bandwidth for connected devices |
| Working Modes | Router ModeAccess Point Mode |
| Network Security | SPI FirewallAccess ControlHomeCare™ Antivirus \Malicious Site CheckerPort Intrusion PreventionInfected Device IsolationNotification and Log |
|---|---|
| Guest Network | 1× 5 GHz Guest Network1× 2.4 GHz Guest Network |
| WiFi Encryption | WPA-Personal WPA2-Personal WPA3-Personal |
| Ethernet Ports | 2× Gigabit Ports*Per Deco Unit Supports WAN/LAN auto-sensing |
|---|---|
| Buttons | Reset Button |
| Protocols | IPv4 IPv6 |
|---|---|
| Service Kits | HomeCare™ |
| Parental Controls | HomeCare™ Parental Controls Custom ProfilesContent FilteringURL FIlteringTime Limit Time Schedule (Bed Time)Log InsightUsage MonitorMonthly Reports |
| WAN Types | Dynamic IPStatic IPPPPoEPPTPL2TP |
| Quality of Service | HomeCare™ QoS QoS by DeviceQoS by Application |
| Cloud Service | OTA Firmware UpgradeTP-Link ID DDNS |
| NAT Forwarding | Port Forwarding UPnP |
| IPTV | IGMP ProxyIGMP SnoopingBridge Tag VLAN |
| DHCP | Address ReservationDHCP Client ListServer |
| DDNS | TP-Link |
| Management Features | Deco App |
| Network Services Enabled by Default | Web Server Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS)• Port: 80/443 Protocol: TCP DNS DNS• Port: 53 Protocol: TCP & UDP DHCP Server IP address assignment (DHCP)• Port: 67 Protocol: UDP App management Manage and configure device through app• Port: 22 Protocol: TCP• Port: 20001 Protocol: TCP• Port: 30001 Protocol: TCP• Port: 20002 Protocol: UDP |
|---|---|
| WiFi Transmission Power | CE:<20 dBm (2.4 GHz)<23 dBm (5 GHz)FCC:<30 dBm (2.4 GHz)<30 dBm (5 GHz) |
|---|---|
| Dimensions (W×D×H) | 4.33 × 4.33 × 4.49 in (110 × 110 × 114 mm) |
|---|---|
| Package Content | Deco X20 (3-pack)3 Deco X20 Units1 RJ45 Ethernet Cable3 Power Adapters1 Quick Installation GuideDeco X20 (2-pack)2 Deco X20 Units1 RJ45 Ethernet Cable2 Power Adapters1 Quick Installation GuideDeco X20 (1-pack)1 Deco X20 Unit1 RJ45 Ethernet Cable1 Power Adapter1 Quick Installation Guide |
| Systeemvereisten | Android 5.0 or later iOS 9.0 or later *Note: The minimum system requirements will be updated alongside updates to the app, subject to official website information. |
|---|---|
| Certificaties | CE, FCC, IC, RoHS, RCM, JPA, JRF, VCCI |
| Omgeving | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉ ~104℉)Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉ ~158℉)Operating Humidity: 10%~90% non-condensingStorage Humidity: 5%~90% non-condensing |
- Awards
-
†Maximum wireless signal rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Actual wireless data throughput and wireless coverage, and quantity of connected devices are not guaranteed and will vary as a result of network conditions, client limitations, and environmental factors, including building materials, obstacles, volume and density of traffic, and client location.
‡Clients need to support 802.11k/v/r and may require additional set up. Performance may vary depending on the client device.
△Use of Wi-Fi 6 and other features including OFDMA, MU-MIMO, 1024-QAM, and BSS Color require clients to also support the corresponding features.
§Gigabit internet speeds require compatible service plans and equipment. All WAN/LAN ports will operate as either WAN or LAN ports. Only one port can serve as a WAN port at a time.
For HomeCare™ service, TP-Link reserves the right to modify the service and feature at any time.
Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.
This Deco may not support all the mandatory features as ratified in IEEE 802.11ax specification.
Further software upgrades for feature availability may be required.
Google and Google Home are trademarks of Google LLC.
